Informační středisko Benátky nad Jizerou
Informační
středisko
Benátky nad Jizerou

Chráněná území a přírodní památky

CHKO Český ráj

Celý západní výběžek CHKO Český ráj vyplňuje pískovcová plošina, kterou rozdělují hluboké rokle na pět skupin: vrch Mužský, jako rozhledový bod, oblast zvanou Hrada, jejíž součástí je středověká pevnost Drábské světničky, skalní města kolem známého letoviska Příhrazy, skály u rekreační oblasti Drhlenských rybníků a zřícenin hradu Valečova. Členitým, horolezecky, turisticky i historicky přitažlivým terénem prochází hustá síť značených cest.

Národní přírodní památka Radouč

NPP Radouč se nachází na levém boku údolí Jizery se západní expozicí mezi Mladou Boleslaví a Debří. Vyskytují se zde teplomilná vápnomilná společenstva opukových skalek, drnových stepí s význačnými druhy. Na plošině žije sysel obecný spolu se zajímavými bezobratlými živočichy. Území CHÚ je jednou z nejbohatších xerotermních lokalit v širším okolí, zachovalá ukázka bezlesích jizerských strání známých z minulého století. Lokalita je významná především výskytem českého endemitu - rostliny Devaterky poléhavé.

Národní přírodní památka Radouč

Národní přírodní památka Rečkov

Území NPP Rečkov leží v nivě potoka Rokytka nedaleko Nové Vsi. Vyskytuje se zde vzácný postglaciální relikt popelivka sibiřská v charakteristických společenstvech (slatinná a podmáčená olšina).

Národní přírodní památka Rečkov

PP Stará Jizera

Návrh na ochranu části nivy Jizera se slepými rameny, loukami a roztroušenými starými duby, byl delší čas registrován na SSPPOP v Praze pod názvem V luhu. V roce 1987 bylo území vyhlášeno jako CHPV o ploše 2,54 ha.

PP Stará Jizera

Přírodní památka Lom u Chrástu

Opuštěný velký jámový lom leží 4 km jihozápadně od Mladé Boleslavi. Chráněno je zde významné naleziště křídových zkamenělin a důležitý strategický profil, kde jsou zachovány hranice mezi vrstvami středního turonu. Lom s kolmými stěnami byl založen v mořských uloženinách. Je zde zachován jeden z nejúplnějších středoturonských profilů typického jizerského vývoje uloženin české křídy. Jsou zde vápence, vápnité pískovce, které obsahují nejrůznější zkameněliny mořských živočichů.

Přírodní památka Lom u Chrástu

Přírodní památka Slepeč

Přírodní památka byla zřízena původně jako chráněný přírodní výtvor o celkové výměře 7,75 ha. Hlavní motiv ochrany je výskyt v Pojizeří kriticky ohroženého střevíčníku pantoflíčku.

Přírodní památka Slepeč

Přírodní památka vrch Káčov

Výrazný zalesněný vrchol Káčov leží 3,5 km od Mnichova Hradiště , na okraji obce Sychrov.

Přírodní památka vrch Káčov

Přírodní rezervace Vrch Baba u Kosmonos

Zalesněný vrch leží mezi obcemi Kosmonosy, Horní Stakory a Bakovem nad Jizerou. Součástí jsou i dva rybníky a drobné sezónní vodoteče. Důvodem vyhlášení bylo původně hnízdění zpěvného ptactva, později vzácná květena a celý ekosystém. Území představuje typickou ukázku středočeského chlumu s hájovou květenou. V krajině významný vrch je tvořen vypreparovanými neovulkanickými komíny Dědka a vyšší Baby. Oba vrcholy jsou narušeny jednak četnými trhlinami, jednak starou těžbou. Význačné jsou četné sesuvy. Přírodovědecký význam podtrhuje přítomnost řady vzácných druhů vyšších rostlin.

Traviny

Území bylo v letech 1904 až 1990 součástí vojenského výcvikového prostoru Mladá.

Traviny

Území Benátecka

Téměř celé území Benátecka bylo osídleno a kultivováno od počátků zemědělství v 5.tisíciletí před n.l., což vedlo k velkoplošnému odlesnění a druhotnému šíření stepních a teplomilných formací. Ještě v minulém století bylystráně nad Jizerou většinou holé a pokryty xerotermní vegetací. Dnes jsou z větší části zalesněné jak uměle tak přirozeně a xerotermní společenstva jsou na ústupu. Cenné přírodní objekty se dochovaly jen v členitých okrscích s roklemi a strmými svahy.

Území Benátecka

Počasí

dnes, sobota 2. 12. 2023
polojasno 2 °C -1 °C
neděle 3. 12. skoro jasno 1/-3 °C
pondělí 4. 12. zataženo 2/-3 °C
úterý 5. 12. déšť se sněhem 2/1 °C

Mobilní aplikace

V obrazeGoogle playApp Store

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie